Pożyczka na dowód dla zadłużonych – alternatywa dla konsolidacji?

Zadłużenie to termin, który określa dwa zjawiska. W potocznym znaczeniu używany jest w sytuacji, gdy dochodzi do zadłużenia w formie zaległości w spłacie zobowiązań. W terminologii finansowej słowo to oznacza posiadanie zobowiązań, w tym leasingu czy rat za sprzęt AGD, które są spłacane na bieżąco. Każda z tych sytuacji, gdy wymyka się spod kontroli, staje się niebezpieczna i trudna do udźwignięcia przez budżet domowy. Nie są to jednak problemy, dla których nie byłoby rozwiązania.

Konsolidacja kredytu vs. Pożyczka na dowód bez BIK dla zadłużonych

Konsolidacja kredytu jest o tyle korzystna, że pozwala połączyć wszystkie raty w jedną mniejszą, a w przypadku jednego zobowiązania wydłużyć okres kredytowania, by każdego miesiąca płacić mniej niż dotychczas. Nie jest to jednak rozwiązanie łatwe do uzyskania. Najczęściej o konsolidację należy wnioskować nim jeszcze pojawią się problemy finansowe, czyli przed powstaniem zaległości w spłacie. Zatem wszystkie osoby, które już mają zadłużenia, z tej opcji nie skorzystają. Pożyczki na dowód dla zadłużonych są z kolei jedną z ciekawszych propozycji w sytuacji, gdy do zaległości doszło. Odpowiednio wysoka kwota, która pozwoli spłacić wszystkie zobowiązania i odciąży budżet pozostawiając jedną, mniejsza ratę pomoże wyjść z długów.

Wada, która może być zaletą

W przypadku obu rozwiązań należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. W przypadku konsolidacji instytucja finansowa pobiera więcej odsetek (związane jest to z wydłużeniem okresu spłaty), natomiast pożyczka na dowód dla zadłużonych to tak naprawdę spłacanie pożyczki pożyczką, co zalecane jest wyłącznie w ostateczności. Jeśli jednak takie rozwiązanie przyniesie odpowiedni rezultat, a więc pozwoli wyjść z długów, zapanować nad swoim budżetem, a dodatkowo zbudować poduszkę finansową, to warto je rozważyć. Ilość osób zadłużonych z roku na rok przybywa, a między rokiem 2018 a 2017 różnica wynosiła blisko 100 000 więcej. Dla wielu z tych osób pożyczka na dowód dla zadłużonych bez BIK to sposób na to, by usunąć się z tej listy i zacząć kontrolować swoje finanse.