Stress-testy – PKO BP najodporniejszym europejskim bankiem

Wyniki kolejnej edycji europejskich testów warunków skrajnych ogłoszone przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego wskazał PKO Bank Polska jako najbardziej odporny na negatywne scenariusze makroekonomiczne. W testach brało udział czterdzieści osiem banków z Europy i Norwegii, w tym dwa z Polski. Drugi bank to PEKAO, który znalazł się na trzecim miejscu, co oznacza, że reprezentanci polskich banków utrzymują się na wysokim poziomie.

Na czym polega stress-test?

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przy udziale Komisji Nadzoru Bankowego określa wypłacalność europejskich banków w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków gospodarczych. Do takich nalezą przede wszystkim osłabienie złotego względem euro i franka szwajcarskiego, spowolnienie gospodarcze na świecie oraz wzrost bezrobocia. Oznacza to, że bank zachowa zdolność wypłacalności w razie kryzysu i z własnego kapitału pokryje nieoczekiwane straty. Testy pozwalają również uzyskać organom nadzoru dane o odporności europejskich banków na wystąpienie takich warunków oraz kontrolowanie działań w kierunku polepszenia statystyk.

Kapitał wymagany w przypadku wystąpienia ryzyka

Banki objęte są prawe europejskim, które nakazuje posiadać bankom taką ilość kapitału, która pozwoli pokryć wszelkie straty związane z kryzysem. Jego wysokość związana jest przede wszystkich z ryzykownością aktywów placówki bankowej. Regulacje wprowadzone przez Unię Europejską wskazują, że Tier 1, czyli kapitał najlepszy pod względem jakościowym, powinien mieć 4,5 proc. aktywów, które objęte są ryzykiem. Taka kwota będzie zabezpieczeniem, które pozwoli utrzymać płynność finansową i normalnie funkcjonować nawet w sytuacji, kiedy na rynku pojawi się kryzys. PKO Bank Polska jest najlepiej przygotowanym bankiem na wypadek kryzysu. Taką pozycję pozwala mu utrzymać przemyślana strategia wzrostowa oraz korzystna oferta, która obejmuje depozyty, kredyty, leasingi, fundusze inwestycyjne, karty debetowe oraz kredytowe. Jest również najbardziej mobilnym bankiem w Polsce.